Mít či nemít? Děti.Rodinu tvoří děti. Bohužel nejen mladí muži, ale také ženy dnes mnohdy před mateřstvím upřednostňují kariéru bez závazků. Některé z těchto párů se po třicítce přece jen pro potomky rozhodnou, jiní děti nechtějí vůbec. Určitá skupina volí jednodušší a pohodlnější cestu životem. Mladí rádi cestují, sportují a mají spoustu dalších zájmů, takže pro dítě zatím prostě jen nezbývá prostor. Část populace ale tomuto životnímu stylu navykne, neusadí se a místo založení rodiny dál cestuje. Přibývá i tzv. digitálních nomádů, kteří pracují výhradně on-line, takže přitom mohou celoročně cestovat.

Život je otázkou priorit

Mnohdy nejde jen o plnění vlastních snů, touhu být stále svobodný a nevázat. S neustále se zdražujícím bydlením a dalšími finančními náklady spojenými se založením rodiny jdou ruku v ruce právě myšlenky o bezdětnosti. Mnoho párů je naprosto nereálné už samotné pořízení vlastního bytu nebo domku. A kde potom mají brát finance na jídlo, oblečení a další výbavu pro dítě? V tomto případě naopak nelze mluvit o nezodpovědnosti. Jsou vlastně velmi zodpovědní, a protože nechtějí svou ratolest vychovávat v nevyhovujících podmínkách, raději se jí dobrovolně vzdají.

V minulosti byly role ženy a muže ve společnosti jasně rozděleny. Dnes to v soukromé sféře už ale příliš neplatí. Podle sociologů jsou názory na genderové role jsou ve státech střední a východní Evropy ve srovnání s ostatními vyspělými stály, všeobecně konzervativnější. I v těchto zemích však v posledním desetiletí došlo k výraznému posunu. Monografie byla vydána před více než deseti roky, proto dnes už můžeme mluvit o změně během posledních dvaceti let. Ženy u nás by měly zvládat práci na plný úvazek i celou domácnost a děti. Když jdou ale žádat o práci, bojí se přiznat, že děti mají, aby je zaměstnavatel nediskriminoval. Kromě zaměstnavatelů mnohdy matkám nevycházejí vstříc ani manželé. Domácnost nechají celou na na nich, a když to nezvládají, musí si chůvu platit samy ze svého.