Bezpečí dětí v autěPokud chcete, aby sedačka sloužila, jak má, musí vašemu dítěti sedět na míru. Základním kritériem je váha dítěte a také jeho výška. Dítě by nemělo sedačku tzv. přerůst. To znamená: hlava dítěte by nikdy neměla autosedačku přesahovat. Pokud je váš potomek vyšší než 150 cm, pak už sedačku nepotřebuje a stačí, aby se poutal pomocí bezpečnostního pá­su. Povinnost uložit svého potomka do autosedačky je ostatně uložena zákonem.

Bezpečnost není jen o správné velikosti sedačky. Že je autosedačka prověřená a schválená, poznáte podle zkušební značky. Oranžová značka se jménem výrobce, povolení pro váhovou kategorii a sériové číslo ručí za to, že sedačka prošla testy evropské unie (E). Nálepku rozhodně neodlepujte. Hodit se bude jako záruka kvality, pokud se rozhodnete používanou sedačku věnovat příbuzným nebo třeba prodat v Bazaru.

Vybíráme autosedačku
Dítě si bohužel s jednou sedačkou za celé dětství nevystačí. Potřebovat bude minimálně dvě až tři. Proto se sedačky řadí do čtyřech váhových skupin. Věk uvedený ve většině tabulek je pouze orientační, proto jej při výběru sedačky neberte jako rozhodující.

Skupina 0: až 13 kg: (od narození do 12 - 15 měsíců)
Skupina I: 9–18 kg (od 1 do 4 let)
Skupina II: 15–25 kg (od 4 do 7 let)
Skupina III: 22–36 kg (od 6 let do 12 let či výšky 150 cm)
Pro miminka je určené tzv. vajíčko. Sedačka, která zpravidla unese vašeho drobečka až do 13 kg, se snadno přenáší a pomocí adaptéru je možné ji připevnit třeba na kočárek. V autě ji upevňujte zásadně PROTI směru jízdy. Na přední sedačku patří pouze v případě, že auto není vybaveno air-bagem. Mezi oblíbené výrobce „vajíček“ patří Maxi-Cosi, Römer nebo Cybex.

Od čtyř do dvanácti let děti potřebují sedačku jak s podsedákem, tak výškově nastavitelnou opěrkou zad. Jako alternativa slouží „podsedák“. Ten dítě vyzvedne do dostatečné výšky tak, aby mohlo správně používat pás pro dospělé. A že pás vyhovuje bezpečně, poznáte podle toho, že vede přesně přes pánev a rameno.